mypension.co.il

בין קרן פנסיה עכשווית לקרן פנסיה וותיקה


קרן פנסיה


בשנת 2005 התרחש השינוי המשמעותי בקרנות פנסיה בישראל, השינוי יצר הפרדה בין הקרנות הוותיקות לאלו החדשות. במאמר זה נסביר מה ההבדל בין שני סוגי הקרנות
קרן פנסיה היא כלי החיסכון הראשון בחשיבותו (אפילו מעבר לנדל"ן!) בישראל, ומכאן גם מובנת החשיבות שלו, הנוגעת לכל שכבות האוכלוסיה באשר הן. בשני העשורים האחרונים חלו שינויים מרחיקי לכת במבנה של פנסיה חובה, ולאחרונה אף נוסף חיוב לבטח כל קרן פנסיה (תחום בו לא נעסוק במסגרת מאמר זה).


מה הן קרנות וותיקות

קרנות פנסיה  וותיקות הן קרנות שנוצרו לפני שנת 1995 (עת ננקטו צעדים דראסטיים כדי להתגבר על משבר הפנסיה מתחילת שנות ה90), וכוללות בין השאר את מבטחים ומקפת הוותיקות, נתיב, חקלאים, פועלי בניין, גמלאות של עובדי אגד, וקופת הפנסיה של עובדי הדסה. בעקבות המשבר (ופר הגדרה) קרן פנסיה וותיקה לא מאפשרת הצטרפות לאחר שנת 1995, אם כי המבוטחים הוותיקים ממשיכים להנות ממנה בתור פנסיה חובה.


מה הן קרנות חדשות

הקרנות החדשות נוצרו החל משנת 1995, ועוגנו בחוק בתחילת שנת 2003 בצורה סופית, יחד עם שינויים מרחיקי לכת אחרים בשוק העבודה, כמו ההחלטה על העלאה הדרגתית של גיל הפרישה לנשים ולגברים.

לפני כשש שנים (2005) התרחש השינוי המשמעותי האחרון, נכון לעכשיו, בצורה המבנית של הקרנות החדשות, שהועברו מן הבנקים לשליטה של קרנות ביטוח וגופי השקעות פרטיים, שממשיכים לנהל את הקרנות על בסיס אותם דמי ניהול, וכנראה שגם במידה שווה (לפחות) של הצלחה.

הרציונל מאחורי העברת כל קרן פנסיה שהיא משליטתם של בנקים היא סיוע בשכלול השוק: מניעת מצב (שרווח מאוד עד לצעד זה) בו הבנק מפעיל לחץ לא הגיוני על הלקוח לדבוק דווקא בשירותי פנסיה חובה שמציע הבנק, בין אם על ידי שיווק מסיבי ולא מאוזן ובין אם על ידי גביית עמלות גבוהות יותר עבור קרנות פנסיה אחרות.


איך זה משפיע על החסכון שלנו

קרן פנסיה חדשה, בדיוק כמו הישנה, היא למעשה כלי חיסכון, שמאפשר בסוף תקופת החיסכון (היינו גיל היציאה לפנסיה) לקבל תשלום חודשי או לקבל חלק (או במקרים מסויימים, בהם התשלום החודשי נמוך מ0.05 מן השכר הממוצע במשק, את כל החיסכון) בצורה של תשלום חד פעמי.

השוני המשמעותי (מלבד זהות המנהל וצורות ההשקעה) בין קרן
פנסיה חובה ישנה לחדשה הוא דרך קביעת התשלום. בקרנות הישנות הייתה קיימת ערבות הדדית בין העמיתים וגובה התשלום החודשי נקבע לפי זכויות פנסיה, שנצברו בדרך כלל בקצב של 2% לשנת חברות. אופן החישוב בקרנות החדשות הרבה יותר מתקדם, ונועד למעשה לתת מענה לגרעונות האקטואריים שכמעט וגרמו לקריסתן של הקרנות הוותיקות. נכון להיום (לאחר השינוי ב-2003) גובה הזכאות בתשלומים החודשיים נקבע בפרופורציה לתשואה של קרן הפנסיה, כאשר חברות מגיל צעיר יותר ולמשך זמן רב יותר מעלה (אקספוננציאלית) את מידת הזכאות, או "הנתח" שלכם ברווחים.


חשוב מאוד להבין כי בניגוד לביטוח, כל קרן פנסיה יכולה לשנות את תנאיה בצורה חד צדדית (בכפוף לאישור ממשלתי) 

 

 28/06/2011    mypension.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר mypension.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 mypension.co.il כל הזכויות שמורות
אתר יעוץ פנסיוני מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום היעוץ פנסיה
מתעניינים בקרן פנסיה? השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם טכנאי דודי שמש מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!