mypension.co.il

קרן השתלמות - הבטחה בטוחה לחסכון בטווח הבינוניבעולם שבו התחום הפיננסי הינו חמקמק ולא יציב, קרן השתלמות משמשת כאפיק בטוח לחסכון בכסף לטווחי זמן בינוניים


אם המעסיק מציע לכם תוספת למשכורת, מוטב שתעדיפו כי יפריש אותה לקרן ההשתלמות, שכן על תוספת ממשית במשכורת תהיו מחוייבים במס, ואילו על הפרשה לקרן ההשתלמות לא תחוייבו במיסים כל עוד היא נעשית במסגרת סעיף 3(ה) של פקודת מס הכנסה, כלומר בתנאי שהעובד לא מפריש למעלה מ-2.5% משכרו ברוטו ובתנאי המעביד לא מפריש למעלה מ-7.5% משכרו ברוטו של העובד.

מאחר שנושא קרן ההשתלמות הוא מורכב יחסית, עובדים רבים מרגישים בלבול רב לנוכח מגוון האפשרויות הקיימות. במאמר זה ננסה לתת טיפים ומידע שימושי לגבי בחירה מושכלת ונכונה בקרן ההשתלמות המתאימה.


מי זכאי לקן השתלמות

אמנם מקובל לחשוב שרק שכירים העובדים במגזר הציבורי זכאים לקרן השתלמות, אך בפועל גם עצמאיים וחברי קיבוץ זכאים לקרן השתלמות, אם כי הם מקבלים תנאים שונים מעט מאלו של השכירים. בנוסף, קרן השתלמות בעלת תנאים נפרדים קיימת גם עבור קהילת המורים בישראל.


עובדים במגזר הציבורי נהנים מתנאים של קרן השתלמות הנקבעים במסגרת הסכם קיבוצי. במקומות עבודה שבהם לא חלים הסכמים קיבוציים, העובד רשאי לנהל משא ומתן עם מעסיקו באשר לתנאי הקרן מהם יזכה ליהנות במהלך תקופת עבודתו.

קרן השתלמות
האם מוכרחים להפקיד את ההפרשות בקרן השתלמות מסויימת?

התשובה החד משמעית היא לא, בארץ קיימות למעלה מ-50 קרנות השלמות כאשר קרנות ההשתלמות הגדולות ביותר הן של בנק מזרחי, הבנק הבינלאומי הראשון, קרנות השתלמות של איגודים מקצועיים וקרנות "קה"ל" או "כנרת". לכן, כל אחד רשאי לבחור בקרן ההשתלמות שמציעה לו את התנאים המשתלמים ביותר. בנוסף, במידה ובחרתם בקרן השתלמות מסויימת ואינכם מרוצים מתנאיה, אתם רשאים להעביר את הפקדותיכם לקרן השתלמות אחרת בכל שלב נתון.


קרן השתלמות מול קופות גמל וקרן פנסיה

קרן השתלמות נחשבת לדרך המשתלמת ביותר להפריש כסף לטווח הארוך, היות והיא לא מחוייבת במס עד תקרה מסויימת. מי שמעוניין להפריש סכום גבוה מסכום התקרה המומלצת לפי התקנון של מס הכנסה, יאלץ לשאת בתשלום המיסים.

בנוסף, קרן ההשתלמות נחשבת למשתלמת ביותר היות וניתן לממש אותה אחת לשש שנים, וזאת ביחס לקופת הפנסיה למשל, אשר אותה ניתן לפדות רק לאחר שנים רבות. המכנה המשותף בין כל הקרנות שהוזכרו, הוא שכולן נסחרות בניירות ערך בבורסה, מה שעשוי גם לעלות לכם בהפסדים.


מה חשוב לדעת לגבי קרן ההשתלמות

דעו כי קרן ההשתלמות אינה מחושבת לפי כל מרכיבי השכר שמרכיבים את תלוש המשכורת שלכם. משמעות הדבר היא כי ה-2.5% שמרכיבים את קרן ההשתלמות מופרשים משעות העבודה עצמן ומתשלום השעות הנוספות, ללא מרכיבים נוספים.

בנוסף, חשוב לדעת כי למרות שקיימת אפשרות לפדות את קרן ההשתלמות לפני תום תקופת ההמתנה, מדובר בפעולה שאינה מומלצת היות ואז תתבקשו לשלם מס על הסכום שהצטבר בקרן. אם בכל זאת אין ברירה, דעו כי פירעון מסוג זה אפשרי כעבור שלוש שנים מרגע תחילת ההפקדה.

מקרים שבהם לא יחול תשלום מסים עבור מימוש מוקדם של קרן ההשתלמות יהיה כאשר העובד יגיע לגיל 65 או כאשר העובדת תגיע לגיל 60. במקרה כזה, העובדים יהיו רשאים לממש את הקרן כעבור שלוש שנים מרגע תחילת ההפקדה.


כיצד בוחרים קרן השתלמות מתאימה

כדי לבחור בקרן ההשתלמות המתאימה מומלץ לבדוק אילו תנאים מציעה כל אחת מהקרנות המובילות ולחקור באופן עצמאי מה משתלם יותר ומה פחות. בכל שנה נתוני התשואה של קרנות ההשתלמות נוטים להשתנות, ולכן כדאי להתעדכן ולעקוב אחר הנעשה בשוק.

בנוסף, במקרים מסוג זה חשוב להתייעץ עם יועץ פנסיוני. מרבית החברות מציעות
ייעוץ פנסיוני בחינם לעובדיהם במטרה לקבל מידע ורקע אודות האפשרויות העומדות בפניהם. יועץ פנסיוני מקצועי יסייע לכם לבחור בקרן ההשתלמות האופטימלית.


בקרן השתלמות אין חשיבות להפקדה חודשית, ולכן גם אם הפסקתם להפקיד את כספכם מסיבה כזו או אחרת, תוכלו לממש את הסכום שהצטבר עד כה בהתאם לתנאים שהוגדרו מראש

 03/08/2011    mypension.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר mypension.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 mypension.co.il כל הזכויות שמורות
אתר יעוץ פנסיוני מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום היעוץ פנסיה
מתעניינים בייעוץ פנסיוני? השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם טכנאי דודי שמש מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!