mypension.co.il

חיסכון פנסיוני - אפקט הפרפר של החסכון שלנו


חיסכון פנסיוני


אם בישראל חוששים שמא הפסדים של טייקונים והתספורות שהם מבקשים לחוב שלהם יגרמו לפגיעה בקרנות פנסיה של אזרחים, תחשבו איך האמריקאים חוששים כשהם יודעים שקרנות הפנסיה שלהם תלויות באגרות החוב שבידי סיןחיסכון פנסיוני הוא לרוב ההשקעה העיקרית של מרבית האזרחים במדינות העולם המערבי, וישראל בכלל זאת. לא בכדי
יועצי פנסיה מדגישים את החשיבות של בחירת קרן פנסיה מתאימה.

אורך החיים הגבוהה במיוחד של קרן פנסיה הופך אותה לנתונה להשפעות שינויים מאקרו- כלכליים כמו גם השפעות קצרות טווח, מה שדורש הבנה וניהול מעמיקים.


בין קצוות העולם

את החשיבות האדירה של חיסכון פנסיוני ניתן לראות מתהליכים פוליטיים גדולים ובינלאומיים- ניקח לדוגמא את יחסי סין- ארצות הברית ה"התחממות" שביחסה של ארצות הברית כלפי הכוח העולה (והקומוניסטי) במזרח היא בהחלט תופעה חדשה. מעניין עוד יותר לשים לב כיצד ההתחממות הזו באה לעיתים על חשבון בעלות ברית וותיקות יותר, כמו טאיוון. עם זאת, אם נסתכל על המספרים הכלכליים, ובעיקר על נתוני חיסכון פנסיוני (שבארצות הברית, כמו במרבית מדינות העולם, חלק אדיר ממנו מושקע באגרות חוב ממשלתיות), פתאום האירועים מקבלים צבע ומשמעות.

סין היא בעלת החוב העיקרית של ארה"ב, והמחזיקה העיקרית של אגרות החוב הממשלתיות שלה. במילים אחרות, היכולת של סין להשפיע בקלות על מחיר אגרות החוב, ועל ידי כך על כל קרן פנסיה ממוצעת בארה"ב, הופכת אותה לבעלת כוח פוליטי עצום. בישראל, כפי שכבר ציינו, המצב לא שונה. במעל ל-60% מן האוכלוסיה קרן פנסיה היא החיסכון העיקרי לקראת סוף החיים, יותר מאשר נכסים (פיננסיים, נדל"ן וכו') אחרים.


זמן , לטובתנו או לרעתנו?

כיוון שמדובר בחיסכון הכי גדול, חיסכון פנסיוני אמור להיות בניהול הבעלים, ולא "משימה של מישהו אחר". לא בכדי יועצי פנסיה נקראים יועצים, ומוגבלים מאוד על פי חוק בהחלטות העצמאיות שהם יכולים לבצע. המטרה של המחוקק הייתה למנוע משיקולים זרים להתערב בהחלטה על גורל החיסכון הגורלי הזה, אבל לצערנו הרב ישראלים רבים ממשיכים להתייחס אל קרן פנסיה כאל "בעיה של יועצי פנסיה", בשיטת ה"סמוך" הידוע לשימצה.

הצעד הראשון בלקיחת אחריות על קרן פנסיה הוא בהבנה שמדובר בהשקעה ארוכת טווח, בדרך כלל לפחות 30 שנה, אפילו יותר מן המשכנתא. כיוון שכך, בדרך כלל מקובל להשתמש באפיקי השקעה "סולידיים" יותר, כלומר בעלי תשואה (וסיכון) נמוכים יותר. מה שחשוב מאוד מבחינתכם, כלקוחות, הוא להבין לעומק מה הסיכון האמיתי של נכסים כאלו ואחרים.

זיכרו כי לעיתים קרובות במהלך החיים של קרן פנסיה מכשירים פיננסיים משנים את התכונות הללו: אגרות חוב של ארה"ב כנראה תמשכנה להיות נכס סולידי, כפי שהיו במאה השנים האחרונות, אך לא חסרות דוגמאות של אגרות חוב ממשלתיות "בלתי ניתנות לשבירה" לכאורה, החל מיפן וכלה בחלק ממדינות אירופא, שעברו תקופות קשות מאוד בעשור האחרון. השקעה במוצרים, כמו מחצבים לדוגמא, גם היא דוגמא לאפיק מאוד פופולארי כיום, אבל חשוב לזכור שבטווח של עשרות שנים, אין כל ערובה שזהב ימשיך להיות שווה זהב.


יד על הדופק

הצעד הנוסף בדרך אל חיסכון פנסיוני אחראי הוא ניטור. נכון, קרן פנסיה לא אמורה להיות תיק מניות אקטיבי, ואין צורך לבצע פעולה בתדירות של פעם בחודש. עם זאת, בשנים האחרונות המושג "
קרן פנסיה מוסדית” כמעט ונעלם מן העולם. יועצי פנסיה משקיעים המון מאמצים בניסיון להסביר שכיום חיסכון פנסיוני הוא תיק השקעות לכל דבר, וכיוון שזמן ארוך הוא שם המשחק, אין מנוס משינוי אפיקי ההשקעה מעת לעת.

חיסכון פנסיוני אינו חתונה קתולית, ובהחלט מומלץ לשנות את אפיקי ההשקעה בהתאם למתרחש בשוק. כך לדוגמא יתכן ואחרי המשבר האחרון ביפן תחליטו כי מדובר במדינה העומדת בפני נתוני צמיחה גבוהים, או לחליפין תישאו עיניכם ל"ענק המתעורר"- הודו, ותחליטו להשקיע חלק מן הקרן באגרות חוב או אפילו מניות של המדינות הללו. מאידך, אפיקים שנראים לכם כחסרי פוטנציאל לטווח ארוך מאוד, כמו תעשיית הרכב המסורתית או מחצבים מסויימים, יתכן ותעדיפו להוציא מתיק ההשקעות הנוכחי.


ב-2003 בוצעה רפורמה במהלכה הולאמו תוכניות הפנסיה מההסתדרות ונכנסו לשוק ההון.
למרות הרווחים היפים שהן עשו מאז, החוסכים נמצאים בחשש מתמיד שמא נפילת הבורסה תביא לנפילה של החסכון שהם צברו לעתיד

 
13/09/2011    mypension.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר mypension.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 mypension.co.il כל הזכויות שמורות
אתר יעוץ פנסיוני מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום היעוץ פנסיה
מתעניינים בקרן פנסיה? השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם טכנאי דודי שמש מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!