mypension.co.il

קרנות פנסיה - איך תספורות משנות לנו את העתיד


תספורות ופנסיה

בשנת 2009 נכנס לז'רגון הכלכלי הישראלי מונח חדש, תספורת. אם בעולמות אחרים ביטוי זה משמש התחדשות, אז בעולמות הכלכליים הוא משמש אובדן כספי פנסיה
 
תחילה היה זה לב לבייב  שביקש בשנת 2009 לקצץ בחובותיו לבעלי אגרות חוב של אפריקה ישראל בעקבות אי היכולת להחזיר אותם. בשנת 2011 היו אלו אילן בן דב ויצחק תשובה, עוד שני טייקונים ישראליים שביקשו להגיע להסדרי חוב עם בעלי אגרות חוב ובמילים אחרות, גם הם ביקשו לעבור תספורת. אגב אחריהם באו ויבואו עוד רבים.

בזמן שעיתוני הכלכלה הישראליים יוצאים מגדרם נגד התספורות ופוליטיקאים רבים מי ידבר יותר בלהט כנגד אותן תספורות, יש מי שנפגע מהם באופן ישיר, והם המשקיעים בחברות והאזרחים אשר
קופות פנסיה שלהם מושקעות בחברות של בעלי ההון.


כיצד קרן פנסיה מושפעת מתספורות

האמת די פשוטה,
 קרנות פנסיה שלנו מושקעות בחברות ביטוח ובתי השקעות שונים, חלק מהרפומה שהחלה ב-2003 אשר הלאימה את קרנות הפנסיה ואיפשרה לחברות ביטוח ובתי השקעות לרכוש אותן, אלו הכניסו את הקרנות השונות לשוק ההון, במטרה להגדיל את הרווחים של העמיתים.

יש לציין שלאורך הזמן, עד 2008, הרוויחו קרנות פנסיה והעמיתים יכלו להרגיש בטוחים עם ההשקעות. אך עם תחילת המשבר הכלכלי ב-2008, החלו חברות שונות לאבד מערכן וביניהן אפריקה ישראל של לבייב אשר לא יכלה לממש פרויקטים שונים. הדבר הוביל לכך שהן נכנסו למצב שלא יכלו להחזיר חובות. כאן המקום להסביר שני דברים.

ראשית, לא מדובר על חובות לספקים או עובדים אלא חובות לבעלי אגרות חוב שאמורות להיפרע, אגרות חוב שחברות ביטוח , בתי השקעות (מה שמכונה אג"ח מוסדי, מאחר ומוסד רוכש אותו ולא משקיע יחיד).

שנית, בעלי החברה מן הסתם לא הפכו עניים, אלא פשוט לחברה שלהן אין נזילות ואין אפשרות להחזיר באותה עת את החוב.
כעת מה שקרה הוא , אותן חברות ומשקיעים בודדים התכנסו יחד עם נציגי החברה והגיעו להסדרי חובות , לפיהם פרעון החוב ייעשה במועד מאוחר יותר. כאן נכנס מושג התספורת לראשונה, שכאן בעלי החוב, קרי בעלי החברה, ביקשו (יש שיאמרו דרשו) מהמשקיעים לוותר על חלק גדול מחובם, כדי שהם יוכלו לעמוד בו.  ההסבר שלהם אגב היה, שאותם משקיעים הרוויחו מהחברה במהלך השנים בהשקעה שלהם וכעת הם יכולים ללכת לקראתה.

הבעייתיות של צד זה הוא כפול: א. לאדם מן השורה לא היו מוותרים על שום חוב לעולם. ב. ויתור על החוב משמעו ויתור על כספי אנשים פשוטים, למשל שחברת ביטוח פניקס מסכימה לוותר לאילן בן דב על החוב, היא למעשה מסכימה שעמיתי הפנסיה שלהם יקבלו פחות. בעלי החוב אגב לא אחת אמרו, שאם הדבר לא יאושר להם, הם לא יוכלו להחזיר את החוב והנזק יהיה גבוה יותר. כמובן שאין הוכחה שזה נכון ואין זה סביר שהם יפעלו כך.


כיצד בעלי הון משפיעים על קרנות פנסיה

למעשה יש השפעה נוספת, שאותה ניתן להבין מהנקודה הראשונה, של חברות גדולות על קרנות פנסיה. ברגע שחברת ביטוח או בית השקעות מחליט להשקיע כספים של
קרן פנסיה מסוימת בבורסה, אז הוא יבחר מן הסתם גם בחברות גדולות ומכאן ההשפעה שלהן על הקרנות.

דוגמא בולטת ראינו באוגוסט -ספטמבר 2011, אז ירדו המניות של בעלי ההון הגדולים במספרים גבוהים, למשל, דיסקונט השקעות של דנקנר ירדה ב-40 אחוז, דלק של תשובה ביותר מ-20 אחוז, פרטנר של בן דב ירדה ביותר מ-15 אחוז. כל ירידה שכזו מביאה באופן ישיר לירידה ברווחי קרנות פנסיה ובכספי העמיתים.

 

 17/10/2011    mypension.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר mypension.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 mypension.co.il כל הזכויות שמורות
אתר יעוץ פנסיוני מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום היעוץ פנסיה
מתעניינים בייעוץ פנסיוני? השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם טכנאי דודי שמש מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!