mypension.co.il

המודל הצ'יליאני - חסכון מותאם של קרן פנסיהאחרי שלושים שנה של ניסיון בצ'ילה, הגיע מודל הפנסיה החכ"מ גם לישראל
 

בתחילת ינואר הודיע משרד האוצר על השקת המודל הצ'יליאני בשוק הפנסיות. המודל שזוכה להצלחה גדולה בצ'ילה שם הוא יושם לראשונה ב-1980, הגיע לישראל אחרי שנים של ויכוחים ומאבקים בין הגורמים השונים בשוק.

המודל הצ'יליאני אומר את הדבר הבא, במקום שמסגרות של
קרן פנסיה תיצור מצב בו כל החוסכים נמצאים במסגרת אחת בלי קשר  למאפיינים של כל פרט ופרט, עוברים החוסכים (וכן מצטרפים חדשים) לחסכון כמותי מותאם (חכ"מ), כלומר, לכל חוסך יותאם מסלול שמתאים לגילו ולמצב הסיכון בו הוא נמצא.


מסלולי השקעה חכ"מ

במודל של חכ"מ יש מספר מסלולים של ביטוח פנסיוני דרכם אפשר לחסוך:

למעשה קיימת הפרדה בין שני מסלולים, מסלול כללי, אליו משתייכים כל החוסכים, המסלול מתנהל על פי כללי ההשקעה שבתקנון הקרן או במסגרת פוליסת
ביטוח פנסיוני כפי שקובעת החברה. במסלול זה אגב נמצאים רוב הישראלים כיום.  המסלול הזה יבוטל ובמקומו יהיו מסלולים מותאמים.

המסלול השני הוא מסלול מתמחה, אליו נעבור במסגרת מודל חכ"מ. המסלול יבחן את גילנו , מצבנו הכספי, כמה שנות עבודה נותרו לנו עד גיל פנסיה וכדומה, ועל פי נתונים אלו ייקבע לאיזה מסלול השקעות ניכנס.,המסלולים יכללו השקעה במניות, אג"חים ואלמנטים אחרים במסגרת הקרן אליה אנחנו שייכים. המסלולים יחולקו על פי קטגוריות מ– A עד E על פי דרגות סיכון.  

במסגרת מסלול מתמחה נוכל למצוא שלוש מסלולים לבני שישים ומעלה ושלוש מסלולים לבני שישים ומטה.


קרן פנסיה

המודל הצ'ליאני מגיע לישראל אחרי יותר משנתיים של ויכוחים ואי הסכמות בשוק הפנסיה

 

סייג אחד יהיה למצטרפים חדשים מעל גיל שישים, אלו ייחויבו להצטרף למודל מיוחד נטול סיכונים. הסיבה היא, מאחר והם יהיו זקוקים לכספם בזמן הקרוב, אין רצון שהם יסכנו אותו בהשקעות שעלולות להשאיר אותם ללא פנסיה.

ברירת המחדל כפי שציינו יהיה המסלול הכללי אך גם יהיה מבוסס על גילו של החוסך.

חשוב להדגיש שעוד לפני שיושמה התוכנית בישראל, לא מעט חברות כבר החלו לעבוד בצורה כזו ואיפשרו לחוסכים לבחור מסלול השקעות מתאים. חלק מהחוסכים פנו אל
יועצים פנסיונים במטרה להבטיח מסלול חסכון מתאים במסגרת קרן פנסיה שלהם.

נקודה נוספת שיש לציין היא, שמלבד מביעות מדינות רבות עניין במודל, כולל ארה"ב, והודו. התוכנית נחשבת מטיבה עם החוסכים המבוגרים, שכן היא לא מאפשרת להמר על כספם, בעוד שהחוסכים הצעירים הם הנפגעים מאחר והמסלול שמותאם להם יותר מסוכן.
 
 
תשובות לחוסכים

כיצד נקבעת רמת סיכון של השקעה?
מאחר וחסכון פנסיוני הוא תהליך של עשרות שנים, רמת הסיכון בו נקבעת על פי התנודתיות של ההשקעה. השקעה במניות היא מן הסתם יותר מסוכנת מאשר באג"ח ממשלתי. לכן מוטב לחוסכים לפנות לאפיקים אלו.

מתי עוברים למודל החכ"מ?
בעיקרון כל חוסך יקבל הודעה על כך, וכל חברה תהיה חייבת לעדכן אותו בתקנות המודל. במידה והמודל יקבע על פי מצב משפחתי או אלמנטים אחרים, על החברה לברר איתנו מה המצב בטרם היא מעבירה אותנו למסלול תחת המודל.

מי קובע את מדיניות ההשקעה במסלולים השונים?
בעיקרון החברה היא זו שקובעת את מדיניות ההשקעה, אך במצבים שונים כגון חסכון לבני שישים ומעלה, היא תהיה מחוייבת לפעול על פי הנחיות משרד האוצר

האם המודל כולל שליטה על כספי פיצויים?
כרגע אין כוונה כזו. המודל גם לא יכלול קרנות השתלמות, קופות גמל, ומוצרי חסכון שלא נכללים במסגרת המוצרים בהם משתמשים אחרי גיל פרישה.


 


 11/01/2012    mypension.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר mypension.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 mypension.co.il כל הזכויות שמורות
אתר יעוץ פנסיוני מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום היעוץ פנסיה
מתעניינים בקרן פנסיה? השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם טכנאי דודי שמש מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!