mypension.co.il

ביטוח פנסיוני – הזכויות של העובדים


אחת הזכויות החשובות של כל עובד היא הזכות לפנסיה, בתוך זכות זו יש זכויות וחובות שונות לכל עובד ומעביד. כנסו וגלו מה הזכויות שלכם
 
העולם של קרנות פנסיה בישראל עבר שלוש מהפכות גדולות בעשור הראשון של שנות האלפיים, שלושתן שינו את הגישה של העובדים והמעבידים לעולם הפנסיה, ואת הגישה של קרנות הפנסיה לחברים שלהם.

המהפכה הראשונה אירעתה באמצע שנות האלפיים, כאשר הוחלט שקרנות הפנסייה יכנסו לשוק ההון. אם עד אז הקרנות לא יכלו להשיקע ולכן גם לא גדלו, כעת הם יכולים להשקיע בחברות שונות ולהגדיל את סכום הצבירה של המוטבים. עד המשבר הכלכלי הגדול ב-2008 הצעד נתפס כנכון, מאז יש ביקורת על צעד זה, שהתגברה ב-2012 בעקבות כניסתן של מספר חברות גדולות למשבר.

שתי המהפכות האחרות התרחשו ב-2008, הראשונה, איפשרה לחוסכים לעבור מביטוח פנסיוני אחד לשני. המעבר מאפשר לבחור את התוכנית המתאימה ביותר ולמעשה מעודדת תחרות. המהפכה השנייה שהתקיימה באותה שנה היתה , ההחלטה לחייב כל עובד להחזיק בביטוח פנסיוני. בכך למעשה חייבה הממשלה את העובדים לדאוג ליום שאחרי. בכך נכנסו למעלה מארבעים אחוז משוק העבודה אל תוך תוכניות פנסיה שונות.

מה הן זכויות העובדים

על פי מה שנקבע ברפורמות השונות יש לעובדים מספר זכויות :
  • כל עובד מעל גיל 20 (נשים), 21 (גברים), זכאי לתוכנית פנסיה מהמעביד. הסייג בעניין זה הוא, שכל עובד זכאי לתוכנית פנסיה אחרי תקופת המתנה של 3 חודשים. שזו תסתיים המעביד מחויב לממן לו רטרואקטיבית את חודשי ההמתנה.
     
  • שיעור ההפרשה של העובד תלוי בוותק שלו. כל שנה מפריש המעסיק 2.5 אחוז מהשכר הממוצע של העובד, לאחר כל שנה הוא מעלה את הסכום בעוד 2.5 אחוז, עד שזה מגיע ל-15 אחוז בתום השנה החמישית.
     
  • לעובד יש זכות לעבור בין תוכניות פנסיה שונות מצד אחד ומצד שני הוא זכאי לדרוש מהמעביד שלו להמשיך להכניס לו כסף לאותה קרן פנסיה בה יש לו תוכנית ממקום עבודתו הקודם. בכל מקרה העברת הכספים בין קר לקרן לא כרוכה בעלות או בתשלום מס.
     
  • כל עובד מקבל סכום דומה לחזה שנכנס בתוכנית הפנסיה גם לטובת פיצויים במקרה של פיטורים.
איזו פנסיה על העובד כדי לבחור

לישראלים מוצעים 3 סוגי חסכונות, קופות גמל, קרן פנסיה וביטוח פנסיה (ביטוח מנהלים). מאחר וכבר כתבנו על הסוגים בעבר לא נחזור כאן על כל הפרטים , באופן כללי, קרן פנסיה היא תוכנית חסכון שפועלת אליה מופרשים כספים ופועלת על פי מדיניות קבועה, קופות גמל היא תוכנית חסכון שצוברת ריביות ורווחים במהלך השנים, וביטוח מנהלים היא האופציה השלישית, מדובר על חוזה בין העובד לחברת ביטוח, ללא אפשרות לשינוי בתנאים, וללא השפעה של מבוטחים אחרים על התוכנית.

נקודה אחרונה שעל העובדים לקחת בחשבון היא, שכל תוכנית קובעת כיצד ניתן לקבל את הכסף עם היציאה לפנסיה, בקופות גמל וביטוח מנהלים ניתן לקבל את הכסף באופן חד פעמי או בקצבאות חודשיות בעוד שקרן פנסיה מתירה רק קצבאות חודשיות
 
רוצים לדעת איזה ביטוח פנסיוני מתאים לכם? תשאירו פרטים ויועצי פנסיה יחזרו אליכם בהקדם 10/09/2012    mypension.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר mypension.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 mypension.co.il כל הזכויות שמורות
אתר יעוץ פנסיוני מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום היעוץ פנסיה
מעוניינים במידע על ביטוח פנסיוני? השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם טכנאי דודי שמש מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!