enter-article קרנות פנסיה - הרפורמות בשוק הפנסיה - מרכז מומחים לייעוץ פנסיוני
יעוץ פנסיוני » מאמרים וחדשות » קרנות פנסיה - הרפורמות בשוק הפנסיה

קרנות פנסיה - הרפורמות בשוק הפנסיהבשנת 2005 עברת כלכלת ישראל רפורמה אשר לדעת רבים שינתה באופן מהותי את ההתייחסות להשקעות בקרנות נאמנות וכתוצאה מכך בקופות פנסיה. היתה זו רפורמת בכר.
במאמר זה נלמד בקצרה על הרפורמה והשפעתה על הכלכלה הישראלית.באוגוסט 2005 החליטה הכנסת לקבל את מסקנות ועדת בכר, ועדה שעסקה בהפחתת הריכוזיות של הבנקים על שוק ההון. בראש הוועדה ישב מנכ"ל משרד האוצר דאז, יוסי בכר. הרפורמה כללה שני חלקים עיקריים, הראשון עסק בקרנות הנאמנות והשני בנושא של קרן פנסיה. .


השינוי ביחס לקרנות נאמנות

ועדת בכר קבעה שהבנקים לא יוכלו להחזיק עוד בקופות גמל ובקרנות נאמנות, שכן החזקתם מהווה ניגוד אינטרסים. כידוע הבנקים עד אז גם החזיקו בקופות וגם היו אלו שמייעצות ללקוחות היכן להשקיע. הוועדה קבעה שחברות ביטוח, חברות השקעות פרטים וממוסדים יוכלו לרכוש זאת מהם.


כתוצאה מכך רכשו קרנות השקעות פרטיות וחברות ביטוח את קרנות הנאמנות וגופות הגמל ובכך למעשה איפשרו למשקיעים ובפרט לחוסכים לפנסייה להינות מתחרות רבה
יותר בתחום ולא להיות מחוייבים להשקעות של הבנק שלהם.

קרן פנסיה
השינוי ביחס ליעצוץ פנסיוני

השינוי השני התבצע בתחום של יעוץ פנסיוני. על פי הרפורמה יכלו גם הבנקים לעסוק ביעוץ פנסיוני זאת באמצעות הכשרת יועצים בבנקים להיות יועצים פנסיונים.

לעומת זאת סוכני ביטוח שהיו עד אז יועצים פנסיונים בעצמם הפך להיות משווקים פנסיונים והם יכולים לשווק קרנות פנסיה שונות של חברות הביטוח בהן הם עובדים.


מה המטרה של הרפורמה

לרפורמות של קרנות פנסיה היו 3מטרות עיקריות:

א.יצירת שוק תחרותי יותר בכל הקשור להשקעות וחסכון. עד אז השוק היה מוגבל לקרנות שהציעו הבנקים. כעת יכול  הלקוח להינות מקרנות השקעה רבות יותר.

ב.ניתוק הקשר המחייב שבין הלקוח לבנק או לחברות ביטוח. למעשה, הלקוח איננו מוגבל עוד להצעות ולתנאים של הבנק או חברות ביטוח בתחומים של יעוץ פנסיוני והשקעות.

ג.השגת שקיפות רבה יותר בתחומי הפנסיה וההשקעות השונות.
 
מטרות אלו הפכו את השווקים למשוכלללים ופתוחים יותר. כיום נהנה הלקוח מקבלת מידע רבה יותר ומתנאים טובים יותר. כמו כן הוא נהנה מאפשרות לשתף גורמים אחרים (יועצים ועורכי דין) בקבלת החלטות כך שהוא איננו עומד לבדו מול גופים גדולים ממנו.

רפורמות בכר הביאו לזינוק בתחום של יעוץ פנסיוני, מאחר וכיום יותר אנשים מורשים לעסוק בתחום. לרפורמות אלו נוספה רפורמה נוספת ב2008, במהלכה נחקק חוק פנסיה חובה, שדורש מכל מעסיק להפריש אחוז מינימלי משכר העובד לקופת גמל או קרן פנסיה, במטרה שתהיה לו קרן פנסיה.

מטרת הרפורמה היא, ליצור מצב בו כל עובד נהנה מפנסיה מובטחת ולהקל עליו את פרישתו מהעבודה.עוד באותו נושא

ייעוץ פנסיוני - כיצד הוא יכול לעזור לנו?

ייעוץ פנסיוני - כיצד הוא יכול לעזור לנו?

אומרים שבהווה אנחנו לומדים את העבר כדי לתקן את העתיד. בפנסיה המצב לא שונה, בהווה אנחנו דואגים לעצמנו לעתיד טוב יותר ולא חוזרים על טעויות שאחרים...

מדריך לימודיי ייעוץ פנסיוני

מדריך לימודיי ייעוץ פנסיוני

אם אתם רוצים לשלב מקצוע שדואג לחלשים וגם לעשות לביתכם בנדיבות, לימודי ייעוץ פנסיוני הם בשבילכם בשנת 2005 קיבלה הכנסת את מסקנות ועדת בכר...

משווק פנסיוני - כשפנסיה הופכת למוצר

משווק פנסיוני - כשפנסיה הופכת למוצר

אם רעיון הוא מוצר וחלום הוא מצרך שנמכר בפינות רחוב ובתוכניות טלוויזיה, למה שמוצרים פיננסים שיקבעו את איכות חיינו בעתיד לא ישווקו על ידי משווקים...

מחשבון פנסיה - מחשבים את העתיד

מחשבון פנסיה - מחשבים את העתיד

ייתכן ועד שתכניסו את הנתונים למחשבון, הם כבר יישתנו, אך זו לא סיבה לא לדעת מהו מחשבון פנסיה   חדשות לבקרים אנו שומעים כיצד הפנסיה שלנו...

קרן פנסיה - מה מציעות לנו החברות הגדולות

קרן פנסיה - מה מציעות לנו החברות הגדולות

השינוי בקרנות הפנסיה, הכניסה אותן אל תוך חיי כל אחד מאיתנו, באופן ישיר או עקיף, אז מה הפלא שאנחנו חרדים לדעת מה הן עושות? פנסיה חובה עוגנה...

string(25) "categoryקרן פנסיה"